Jak se správně obléknout v zimě na kolo?

Nás cyklistů stále více, co vyjíždí na kolo i v zimě a to i díky mírným zimám v našich končinách. Je skvělé, když někdo může odjet najíždět kilometry za teplem, ale strávit tam celou zimu je pro mnoho i profesionálních cyklistů nemožné.

Ježdění na kole v zimě může být zábava, ale taky velmi nepříjemná záležitost, především pokud podceníte počasí. V zimě je důležité vybrat správnou trasu, není radno se přeceňovat. Čeští cyklisté mají rádi extrémy, rádi vyjíždí na trénink nebo na vyjížďku do hor i v zimě, kde může být ještě hodně sněhu, proto doporučujeme dbát nejen o sebe, ale také o své okolí a eliminovat ohrožení druhých a buďte soudní a ujistěte se kam vyrážíte.

V tomto článku vám dáme několik rad a tipů, jak se na zimní vyjížďku připravit a na co si dát pozor.

Základem zimní cyklistiky je správné vrstvení oblečení
Správně zvolené vrstvy termoprádla hrají hlavní roli a to sice, aby se pot správně vsakoval.

1. vrstva – lehké, funkční triko s dlouhým rukávem, šortky, spodky, kukly apod…

Náš TIP

Craft Active Extreme je nejvhodnější při teplotách od 0 – 10 stupňů celsia. Craft Active Intesity je nejvhodnější při teplotách kolem bodu mrazu a méně.
Jako úplně první vrstvu lze i použít funkční tílko pod Active Extreme. Tato dvojkombinace zaručí fantastický odvod potu. Koukněte na tílka Nanoweight nebo Superlight.

2.vrstva – lehká funkční mikina nebo dres s dlouhým rukávem jsou ideální jako druhá vrstva, která nasaje vlhkost a zajistí tepelnou izolaci.

Náš TIP

3. vrstva – Buďte vidět! Třetí vrstvou může být tenká i zateplená bunda, dle podmínek a počasí (proti dešti, větru). Velmi doporučujeme v zímním období mít bundu s reflexními prvkami, abyste byli dobře vidět i za šera.

Náš TIP

V případě ,,suchého“ počasí můžete zvolit  první vrstvu a na ní obléct hned třetí vrstvu, kterou by v zimě měla být cyklistická bunda s větrnou nebo vodní membránou. – Doporučujeme v případě vhodného počasí a v případě, že jedete ve svižném tempu a nezastavujete.

Nezapomeňte na zateplené cyklistické zimní kalhoty. Nejlepší jsou ty s větrnou membránou Wind na přední straně nohavic, to pak máte to pravé cyklistické pohodlí. Důležité u kalhot je taky zvolit správnou vložku. Vložka C2 zajišťuje naprostý komfort i při dlouhých vyjížďkách. Doporučujeme Craft ADV SubZ Lumen Bib.

V teple od hlavy až k patě

Rukavice
Základ oblečení bychom měli, ale co když je vlhko a mrznou nám prstíky na rukách a u nohou? Kvalitní rukavice jsou základní stavební kámen k ježdění nejen v zimě. U zimních rukavic je důležité aby měli:

  • protiskluzový silikon na dlaních a prstech
  • ergonomický střih
  • zateplený fleece
  • vodě a větru odolný svrchní materiál
  • reflexní prvky

Pokud je mírná zima doporučujeme tenké zimní rukavice. Pokud už je opravdu zima tak vás zahřejí jistě rukavice s názvem Siberian. Pro ortodoxní až extrémní cyklisty jsou vhodné tzv. tříprsťáky.

Nohy v teple
Jakmile vám začnou fest mrznout prstíky u nohou, je to nepříjemnost. Vyvarujte se tím, že zvolíte kvalitní teplé ponožky z Merina.

Nezapomeňte na teplé návleky na boty. Doporučujeme Craft ADV SubZ, které jsou navíc voděodolné.

Zimní boty je dobré mít v botníku, pokud jste opravdu celoroční cyklista. Díky tomu, že se jedná o kotníkové, zateplené boty tak se s nimi dá krásně jezdit i ve sněhu.

 

Teplo pod helmou

Pokud už téměř vyrážíte na kolo, nezapomeňte na nákrčník, šátek a čepku pod helmu. Super do mrazivého počasí jsou i kulky.

Pohodovou zimní jízdu přeje celý KUR sport
#TvojeJizdaNasBavi

Zveřejněno 26/01/2024
Autor: Milan Myšík jr.

KURsport.cz