Nejuniverzálnější horské kolo na traily i na výlety - Trek Roscoe 9

Novinkou v segmentu horských kol jsou stále populárnější tzv. hardtail enduro kola. Dnes se podíváme na model Trek Roscoe 9. Obecně lze říct, že modely Roscoe mají moderní trailovou geometrii s větším zdvihem vidlice, ale základ je u všech stejný – pevný rám, díky kterému si tato kola zachovávají pověst univerzálního bajku. Roscoe je nabízeno na 29palcových kolech ve velikosti S – XL. Nejmenší velikost rámu XS je nabízena na 27,5palcových kolech.

 

Rám Roscoe 9

  • Stejně jako ostatní modely Roscoe je i model 9 z hliníkové slitiny.
  • Samozřejmostí je vedení bowdenů vnitřkem rámu u všech modelů.
  • Na spodní rámové trubce ze spodu je ochrana proti odlétávajícímu kamení.
  • Více před kopnutá vidlice zajišťuje, aby se kolo lépe ovládalo v terénu a vedlo stopu ve sjezdech.
  • Dosah rámu (reach) je stejný jako u nového modelu Marlin Gen 3, ale kratší zadní stavba dodává modelům Roscoe více hravosti v terénu.
  • Náboje boost 148 s pevnou osou, což zajišťuje super tuhost a v náročném terénu, či na skokách.

"Základním rozdílem v rámu mezi Roscoe a Marlin Gen 3 je více před kopnutá vidlice se zdvihem 140 mm a kratší zadní stavba."

 

Parádní osazení Shimano a FOX

  • Vzduchová vidlice Fox Rhythm 36 se 140 mm pobere všechny nerovnosti a je tuhá. Lze ji zamknout dle potřeby a nechybí samozřejmě nastavení odskoku, aby pořádně "zobala".
  • Čtyřpístkové brzdy Shimano s předním kotoučem 203 mm a zadním 180 mm berou i ty nejprudší sjezdy bez problému.
  • S pohonem Shimano (kombinace SLX & XT) a převody 1x12 vyjedete i ty nejprudší kopce. Převodník je 30ka a lze vyměnit dle požadavku. Za nás je však 30 převodů v kombinaci s 12rychlostní kazetou dostačující i při vysoké rychlosti 30-35 km/h.

Na žádném modelu TREK Roscoe nechybí teleskopická sedlovka, kterou využije opravdu každý bajker a nemusí se ani jednat o milovníka sjezdů. Komfort je komfort i pro výletníky.

A komentář našeho závodníka Milana Myšíka jr. na závěr? "Model Roscoe 9 mě opravdu uchvátil. Líbí se mi, že mohu kolo vzít na delší vyjížďku, na pumptrack, na skoky, na traily ale i na výlet po cyklostezce. Opravdový univerzál, se kterým je spousta zábavy. V terénu se chová velmi hravě, krásně jde na zadní kolo a když nestíhám dojet do práce po cyklostezce, zamknu vidlici a šlápnu do pedálu – to je pak fičák."

 

Zveřejněno 05.04.2023
Foto: Ondřej Grund

KURsport.cz